Памер шрыфту
A- A+
Iнтэрвал памiж лiтарамі
Каляровая схема
A A A A
Дадаткова

New

Плата за падручнікі

Падручнікі выдаюцца навучэнцам толькі пры ўмове, што ўсе атрыманыя ў папярэднім навучальным годзе падручнікі былі здадзены ў бібліятэку (пункт 6 Палажэння аб парадку збірання платы за карыстанне падручнікамі і (або) навучальнымі дапаможнікамі і прадастаўлення іх у бясплатнае карыстанне, зацверджанага Пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24.06.2011 № 839).

Хто мае права на льготы прыаплаце за карыстанне упадручнікамі?

Для дзяцей са шматдзетных сем'яў сума аплаты за карыстанне падручнікамі зніжаецца на 50% (частка 3 пункта 2 артыкула 39 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі).

 

Бясплатнае карыстанне падручнікамі усталёўваецца для (частка 2 пункта 2 артыкула 39 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі):

• дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў, а таксама асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў;

• дзяцей-інвалідаў ва ўзросце да васемнаццацi гадоў, інвалідаў з дзяцінства;

• якія навучаюцца з сем'яў, якія ў адпаведнасці з заканадаўствам атрымліваюць дзяржаўныя дапамогi на дзяцей старэйшых за тры гады;

• якія навучаюцца з сем'яў, у якіх адзін або абодва бацькі з'яўляюцца інвалідамі I ці II групы;

• якія навучаюцца, якія з'яўляюцца членамі сем'яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3, пункце 10 і падпунктах 12.2 і 12.3 пункта 12 артыкула 3 Закона Рэспублікі Беларусь ад 14 чэрвеня 2007 года "Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях для асобных катэгорый грамадзян ».

 

Пераклік дакументаў, необходных для атрымання льгот пааплаце за

падручнікамі

Пералік дакументаў, неабходных для атрымання льгот па аплаце за падручнікі

1. Для ўстанаўлення бясплатнага карыстання падручнікамі і вучэбнымі

дапаможнікамі:

• пасведчанне інваліда (ксеракопія)

• заяву на імя дырэктара


2. Для зніжэння платы за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі

дапаможнікамі (50%)

• пасведчанне шматдзетнай сям'і - для сем'яў, у якіх выхоўваюцца трое і больш дзяцей ва ўзросце да 18 гадоў, даведка аб складзе сям'і

• заяву на імя дырэктара.

Унесці аплату за карыстанне школьнымі падручнікамі даможнікамі

трэба да 1 кастрычніка

Пастановай Савета Міністраў № 621 ад 28 жніўня 2018 года было вызначана, што кошт падручнікаў для 1-11 класаў сярэдняй школы будзе складаць 0,5 базавай велічыні, што ў цяперашні час складае - 12,75 BYN.

Плата за карыстанне навучальнымі дапаможнікамі ў дашкольных установах адукацыі спаганяецца ў памеры 0,2 базавай велічыні - 5,10 BYN.

Аплата паслуг праз сістему Разлік (АРІП)

Раздзелы сайта